Home / Sosyal medya / INSTAGRAM’DAN YENİ ÖNLEM: ‘MOLA VER’

INSTAGRAM’DAN YENİ ÖNLEM: ‘MOLA VER’

İnstagram ergenlik çağındaki gençleri ve çocukları korumaya yönelik yeni kararını değerlendiren Psikolog Betül Aydınaydoğdu ve  Uluslararası Sosyal Medya Derneği (USMED) Yalova temsilcisi Kahraman Memiş Ekran Haber’den Başak Bilgin’e özel açıklamalarda bulundu.

“MOLA VER” MESAJI GELECEK
Instagram‘ın yeni kararına göre; platformda aralıksız 10, 20 ya da 30 dakika geçiren kullanıcılardan da mesajla biraz ara vermeleri istenecek ve kullanıcılara sosyal medyaya alternatif olarak yürüyüşe çıkmak, nefes egzersizleri yapmak gibi aktivitelere yönelebilecekleri söylenecek. Türkiye’de çocukların ve gençlerin Instagram’da geçirdiği sürenin uzunluğuna ve sosyal medyada kişinin kontrolü kaybettiğine dikkat çeken uzmanlar ‘Mola ver‘ uyarısının doğru bir uygulama olup tek başına yeterli olamayacağını belirtiyor. 

Uluslararası Sosyal Medya Derneği (USMED) Yalova temsilcisi Kahraman Memiş:

“INSTAGRAM, HATASININ FARKINDA”
Türkiye’nin dünyada Instagram kullanımında Amerika’dan sonra ikinci sırada olduğunun olduğunun altını çizen USMED Yalova Temsilcisi Kahraman Memiş, Instagram’ın insanların merak duygusunu kullanarak bağımlılık yaptığını vurguladı. Instagram’ın bozulan imajının farkında olduğuna değinen Kahraman Memiş, ABD, İngiltere, Avustralya ve Kanada’da bugün, diğer ülkelerde ise yılbaşında aktif olacak ‘Mola Ver’ uyarısının başarılı olup olmayacağını önümüzdeki günlerde göreceğimiz belirtti.

“İNSANLAR DİJİTALDE KONTROLÜ KAYBEDİYOR”

İnsanların sosyal medya uygulamalarını kullanırken kontrolü kaybettiğine dikkat çeken Kahraman Memiş, “Instagram’ın insanları bilinçli olarak bağımlı yaptığına dair çalışmalar ve yargılamalar var. İnstagram bunun önüne geçmeye çalışıyor. Yani bu yargılamalardan dolayı bakın “Ben kullanıcıları düşünüyorum, onları bilerek bağımlı yapmıyorum” söylemini kanıtlamak için böyle bir işe girişiyor.” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE’DE BAŞARILI OLACAK MI?

‘Mola Ver’ uyarısının Türkiye’de başarılı olup olmayacağı konusunda çıkarımda bulunan Kahraman Memiş, “Kullanıcıların bilinçlendirilmesi ve bir dijital medya okuryazarlığının bir şekilde insanlara anlatılması gerektiğini düşünüyorum. Her ne kadar bu çok başarılı olmasa bile uygulama olarak doğru bir uygulama ve başarılı olmasını diliyorum.” şeklinde konuştu.

About Administrator

Check Also

Twitter’da Karakter sayısı 280 oldu

Sosyal medya devi Twitter tarihi bir değişikliğe gitti. Bugüne kadar bütün mesajları 140 karaktere sığdırabildiğimiz …